A viewer's guide to 2019 state track and field

A-P's Jack Haren runs during the 400 hurdles at the NICL East meet in Denver earlier this season. Haren is part of four state-qualifying events after last Friday's meet in Garner. (Eclipse file photo)

WHAT TO KNOW IF YOU GO

 

Heat advisory: Drake Stadium will allow spectators to bring in unopened water bottles or empty refillable water containers on Thursday due to expected high temperatures.

 

Tickets are $10. For more information, visit the IAHSAA's State Meet Central.

 

WATCH LIVE

 

The IAHSAA and IGHSAU have offered a free live stream link for viewers wishing to watch the state track and field meet: https://www.ihssn.com/track-livestream-viewing.html

 

FOLLOW ON TWITTER

 

Eclipse sports editor Jake Ryder will be at Drake Stadium all three days of the state meet. Follow him @jakearyder.

 

SCHEDULE

 

Start times for events involving local high school track and field athletes at the co-ed state meet in Drake Stadium from May 16-18:

 

Thursday, May 16

Class 2A session

9:00 a.m. – Boys long jump: Parker Kiewiet, D-NH; Jack Haren and Morgan Knock, A-P.

10:40 a.m. – Girls 200-meter dash prelims: Eden Barrett, D-NH.

11:20 a.m. – Girls 4x800-meter relay final: A-P.

12:10 p.m. – Boys 4x800-meter relay final: D-NH.

1:20 p.m. – Girls 400-meter dash final: Sophia Jungling, A-P; Alexis Jensen and Taylor Kvale, D-NH.

2:00 p.m. – Boys shuttle hurdle relay prelims: A-P and D-NH.

 

Friday, May 17

Class 2A session

9:00 a.m. – Boys high jump: Junior Bodden, A-P; Dane Fuller, D-NH.

9:00 a.m. – Girls distance medley relay final: A-P.

9:40 a.m. – Boys 110-meter hurdles prelims: Seth Eden, D-NH; Gannon Oberhauser, A-P.

10:20 a.m. – Boys 4x200-meter relay final: A-P, D-NH.

10:50 a.m. – Girls 4x200 meter relay final: D-NH.

11:20 a.m. – Boys 400-meter hurdles final: Grant Bixby, D-NH; Jack Haren, A-P.

11:40 a.m. – Girls 400-meter hurdles final: Taylor Kvale, D-NH.

12:00 p.m. – Boys distance medley relay final: D-NH.

12:40 p.m. – Girls 4x100 relay prelims: D-NH.

1:20 p.m. – Girls 4x400 relay prelims: D-NH.

2:00 p.m. – Boys 4x400 relay prelims: D-NH.

 

Saturday, May 18

All-classes running events (1A-2A-3A-4A order)

9:00 a.m. – Girls sprint medley relay final: D-NH, 2A.

9:50 a.m. – Boys sprint medley relay final: A-P and D-NH, 2A.

10:30 a.m. – Girls 800-meter run final–2A: Sophia Jungling and Megan Johnson, A-P; Taylor Kvale, D-NH.

12:15 p.m. – Boys shuttle hurdle relay finals, TBD.

1:15 p.m. – Boys 110-meter hurdles finals, TBD.

1:55 p.m. – Girls 200-meter dash finals, TBD.

2:45 p.m. – Girls 1,500-meter run final: 2A, Sophia Jungling, A-P.

3:25 p.m. – Girls 4x100 meter relay finals, TBD.

3:55 p.m. – Girls 4x400 meter relay finals, TBD.

4:20 p.m. – Boys 4x400 meter relay finals, TBD.